Štatistiky tvrdia, že zápal močový ciest je druhým najčastejším infekčným ochorením, hneď po infekciách horných dýchacích ciest, ktoré sú v rebríčku chorobnosti na smutnom prvom mieste. Pokiaľ vás zaujíma, ako tomuto nepríjemnému a bolestivému ochoreniu predchádzať, tu sú naše tipy.
Ak vás kvári bolesť v oblasti mechúra, často pociťujete nutkanie na močenie, ktoré sprevádza pocit pálenia, pravdepodobne vaše močové cesty trpia zápalom. Zápal močových ciest štatisticky vo vyššej miere postihuje ženy, než mužov. A žiaľ, ani opakované zápaly nie sú v našej populácii nič výnimočné. Občas sa totiž stáva, že aj pri maximálnej opatrnosti a dodržiavaní vhodných preventívnych opatrení, sa choroba jednoducho objaví znova. Sprievodným javom tohto ochorenia vo vážnejších prípadoch môže byť aj prítomnosť krvi v moči, zvýšená teplota, celková nevoľnosť a iné príznaky.
Ako predchádzať zápalu močových ciest? Vyvarujte sa prechladnutiam - dlhodobému pobytu v chladnom a vlhkom prostredí. Nezadržiavajte moč a striktne dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny. Dôležitá je tiež zdravá výživa a pravidelný pitný režim. Každý deň je potrebné prijímať dostatočné množstvo tekutín, pretože časté močenie preplachuje močový mechúr a nežiaduce baktérie sa spolu s močom vyplavujú z tela von. Pri zápale močových ciest môžu pomôcť bylinkové kúpele, rôzne bylinkové čaje a výťažky z brusníc. 100 % brusnicová šťava bez pridaného cukru a konzervačných látok blahodarne pôsobí na celý organizmus.
Pokiaľ si chcete prečistiť močové cesty s bylinkovými čajmi, vhodné sú čaje z brezy, alchemilky, prasličky, vrbovky a zlatobyľu, tiež z čiernych ríbezlí a z brusníc. Brusnicový čaj sa vyznačuje skvelou arómou a trpko-kyslastou chuťou. Z minerálnych látok sa v brusniciach nachádza najmä draslík, ale aj vápnik, horčík a fosfor. Brusnica pravá alebo brusnica obyčajná pôsobí v celom tráviacom trakte dezinfekčne a odvar z jej listov sa odporúča podávať nielen pri problémoch s močovými cestami a s močovým mechúrom, ale aj pri zápaloch ľadvín a žlčovodu. Odvar zároveň upravuje trávenie a zlepšuje tiež apetít.
Na Slovensku sa brusnice vyskytujú hlavne v Nízkych Tatrách a vo Vysokých Tatrách, vo Veľkej Fatre a v Malej Fatre. Kríky s brusnicami najčastejšie rastú v ihličnatých lesoch a v hájoch, na lúkach, stráňach a rašeliniskách, kde je veľmi kyslá a suchá pôda. Na živiny v pôde je tento ker nenáročný, no pre svoj rast potrebuje dostatok svetla. Ak sa rozhodnete brusnice pestovať doma, vo svojej záhradke, rastlinám sa bude dariť vtedy, ak ich zasadíte na slnečné miesto do substrátu z hrubozrnného piesku a z rašeliny.
Reklamačný poriadok |
Ochrana osobných údajov |
Všeobecné obchodné podmienky |
Reklamačný formulár |
Odstúpenie od zmluvy |
Platforma RSO |
Partneri |