logo
Nákupný košík

Info
+421 902 201 021
nakup@naturonline.sk
Hlavné menu
E-shop


<<  60/155 >>

Žihľava - ako dokáže pomôcť?

26.7.2017 14:07

Žihľava určite ste už niekedy zažili prítomnosť zdanlivo neškodnej rastliny a zacítili na pokožke ľahké pálenie či pichľavé bolesti? Je pravdepodobné, že ste sa dostali do kontaktu s rastlinou - žihľavou. Zatiaľ čo môžete v duchu ,,preklínať" túto rastlinu kvôli dočasnej nepohodlnosti a bodavej pichľavej bolesti, v skutočnosti je to prospešná trvalka. Je preukázané, že prospeje zdraviu pokožky, kostí a moču ale hlavne proti alergiám. Takže skôr ako  túto rastlinu zavrhnete, ktorá vám je vďaka prvému kontaktu nesympatická, poďme si povedať viac o žihľave.

Čo je žihľava?

Je to trvalka - kvitnúca rastlina, ktorá sa používa v medicíne už celé veky, siahajúce až do starovekého Grécka. Žihľava sa nachádza po celom svete, ale jej pôvod je v chladnejších oblastiach Európy a Ázie. Rastlina obvykle kvitne od júna do septembra, v pôde bohatej na dusík. Má srdcovité listy a produkuje žlté alebo ružové kvety. Zatiaľ čo je najčastejšie známa pre pichľavú reakciu, ku ktorej dochádza vtedy, keď pokožka prichádza do styku s jemnými chĺpkami umiestnenými na jej listoch a stonkách, žihľava má množstvo užitočných prínosov pre zdravie. Väčšina produktov zo žihľavy je vyrobená z kmeňa a listov, ale aj korene majú farmakologické vlastnosti. Bylina má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu ovplyvniť liečbu mnohých zdravotných problémov. Nadzemné časti zvyčajne pomáhajú pri úľavách od alergií a iných dýchacích problémov. Korene sú schopné poskytnúť úľavu pri poruchách moču a zväčšení prostaty.

Prečo žihľava ,,pŕhli"?

Žihľava obsahuje rad chemikálií, ako je serotonín, histamín a acetylcholín, z ktorých niektoré môžu byť veľmi dráždivé. Tieto chemikálie spôsobujú podráždenie pokožky a nachádzajú sa v spodnej časti jemných chĺpkov na žihľave . Na pokožke sa krehké hroty vlasov rozpadnú a zostávajúce vlasy sa stávajú malou ihlou, ktorá dokáže dodávať chemikálie do pokožky. Reakcia môže spôsobiť bolesť, začervenanie, opuch, svrbenie a necitlivosť. Ak ste zasiahnutý žihľavou, je dôležité nedotýkať sa a neškriabať zasiahnutú oblasť kože. Tieto chemické dráždidlá môžu zaschnúť na koži a dajú sa následne odstrániť vodou a mydlom. Dotýkanie a poškriabanie môže tlačiť chemikálie ďalej do pokožky a predĺžiť dĺžku podráždenia počas niekoľkých dní. Pomocou lepiacej pásky alebo produktu na odstraňovanie vosku môžete odstrániť všetky ďalšie vlákna.

Prospešné účinky žihľavy napriek svojej bolestivej reputácii  sa žihľava používa na podporu mnohých ochorení. Štúdie ukázali, že má antioxidantčné, antimikrobiálne, protivredové, astringentné a analgetické schopnosti. Podľa zdravotníckeho centra University of Maryland sa rastlina používa najčastejšie ako diuretikum a na liečbu bolestivých svalov a kĺbov, ekzému, artritídy, dny a anémie. Dnes sa používa predovšetkým na liečbu problémov s močením, ako aj alergií a bolesti kĺbov.

Najdôležitejšie zdravotné prínosy používania  žihľavy:

1. Benígna prostatická hyperplázia (BPH) a močové problémy

BPH je spôsobená zväčšením prostaty, ktorá  tlačí na močovú rúru. BPH má rôzne úrovne: zvýšené nutkanie na močenie, neúplné vyprázdňovanie močového mechúra, bolestivé močenie, kvapkanie po močení a zníženie toku moču. Žihľava zmierňuje niektoré z týchto príznakov, klinické štúdie naznačujú, že obsahuje chemikálie, ktoré ovplyvňujú hormóny, ktoré spôsobujú BPH. Pri užívaní, taktiež priamo ovplyvňuje bunky prostaty. Extrakt z koreňovej žihľavy spomaľuje alebo zastavuje šírenie buniek rakoviny prostaty. Koreň rastliny sa primárne používa v súvislosti s močovými problémami.

2. Osteoartritída a bolesť kĺbov

Pacienti trpiaci artritídou majú často bolesť kĺbov, najčastejšie v rukách, kolenách, bokoch a chrbtici.  Aplikácia listu žihľavy v mieste bolesti znižuje bolesť kĺbov a môže liečiť artritídu. Žihľava má protizápalovú silu proti iným autoimunitným ochoreniam, ako je reumatoidná artritída. 

3. Senná nádcha

Produkcia histamínu v tele vytvára nežiaduce reakcie súvisiace s alergiami. Alergie spôsobujú nepríjemné preťaženie, kýchanie, svrbenie... Účinky žihľavy ovplyvňujú množstvo kľúčových receptorov a enzýmov pri alergických reakciách a zabraňujú symptómom sennej nádchy. Listy rastliny obsahujú histamín, ktorý sa používa na liečbu závažných alergických reakcií. 

4. Krvácanie

Niektoré výrobky obsahujúce žihľavu ukázali, že pri aplikácii na pokožku môžu počas chirurgického zákroku znížiť krvácanie. Výrobok, nazývaný krvná zátka  s obsahom žihľavy tiež dokázal znížiť krvácania po zubnej chirurgii. 

 5. Ekzém

Vzhľadom na antihistamínové a protizápalové vlastnosti žihľavy, je táto rastlina prirodzenou liečbou ekzému. 

  

Okrem toho žihľava:

 • Podporujte laktáciu
 • Stimulujte rast vlasov, liečba  a prevencia plešatosti
 • Pomôžte kontrolovať hladinu cukru v krvi u pacientov s cukrovkou
 • Znižuje krvácanie spojené s gingivitídou
 • Lieči poruchy obličiek a močových ciest
 • Zabezpečte úľavu od zadržiavania vody
 • Prevencia alebo liečba hnačky
 • Lieči reumatizmus, zápal šliach
 • Znižuje menštruačný tok
 • Poskytuje úľavu od astmy
 • Lieči bronchitídu
 • Lieči zápal ďasien, hrtanu, prínosových dutín
 • Lieči rany
 • Lieči hemoroidy
 • Stimulujte kontrakcie u tehotných žien
 • Odpudzuje hmyz
 • Lieči tendonitídu
 • Lieči anémiu
 • Využíva sa pri liečbe Alzheimerovej choroby, roztrúsenej sklerózy


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 
<<  60/155 >>nakup@naturonline.sk
marketing@naturonline.sk
+421 (0) 902 201 021

© Všetky práva vyhradené - www.naturonline.sk
Tvorba web stránokVšetky práva vyhradené - www.naturonline.sk
Tvorba eshopu - GRANDIOSOFT
Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam